Znacznie zwiększona ilość śluzu przed okresem to sytuacja, która dotyka zazwyczaj niewiele kobiet. W tej fazie cyklu menstruacyjnego ilość śluzu powinna być bardzo niewielka. Konsystencja i zabarwienie śluzu mają bardzo duży, bezpośredni związek z konkretnym etapem cyklu miesięcznego. Bardzo istotne jest to, czy kobieta jest w fazie dni płodnych czy niepłodnych.

Jaki śluz powinien być przed okresem?

Jak powinien wyglądać śluz przed okresem? Podobne pytania zadaje sobie naprawdę sporo kobiet, które chcą mieć pewność, że w ich ciele nie zaszły żadne niepokojące zmiany. Zawsze przed pojawieniem się krwawienia miesięcznego ilość oraz gęstość śluzu zmieniają się w sposób znaczący. Powoduje to, iż zapłodnienie jest trudniejsze. Za wydzielanie śluzu w pochwie odpowiedzialna jest szyjka macicy. W zależności od tego, jaka liczba hormonów jest produkowana w poszczególnych fazach cyklu, śluz ten może wyróżniać się zmienną gęstością i barwą. Oba te czynniki mają wpływ na prawdopodobieństwo zapłodnienia. Specjaliści wyróżniają trzy podstawowe fazy cyklu. Pierwsza z nich to faza przedowulacyjna, druga to jajeczkowanie (owulacja), a ostatnia faza to faza lutealna, czyli sekrecyjna. Zanim dochodzi u kobiety do okresu, w pierwszej kolejności następuje okres niepłodny. Oznacza on, że uprawianie seksu w tym czasie nie powinno spowodować zajścia w ciążę.

Taki stan zazwyczaj utrzymuje się aż do momentu, gdy krwawienie zostanie zakończone. Gdy owulacja dobiegnie końca, pojawia się wydzielina określana jako śluz gestagenny, czyli niepłodny. Jak wygląda śluz przed okresem? Zazwyczaj jest on bardzo gęsty, ma zwartą konsystencję. Różnice w jego wyglądzie można bez problemu zaobserwować gołym okiem, gdyż ten śluz, który jest po okresie, ma zupełnie inny wygląd. Śluz po okresie jest rzadszy, bardziej wodnisty. Śluz przed miesiączką jest bardziej lepki. Wiele kobiet przed okresem odczuwa, że ich pochwa jest bardzo sucha. Jednocześnie śluz przed miesiączką ma odczyn pH kwaśny (poniżej 7), co jest dodatkowym utrudnieniem dla zajścia w ciążę. Kwaśny odczyn jest bardzo niesprzyjającym środowiskiem dla bytowania plemników. Z kolei śluz płodny jest przezroczysty i o wiele bardziej wodnisty, rozciągliwy. 

Kolor śluzu przed okresem

Warto wiedzieć, że na dokładną barwę śluzu przed okresem wpływa przede wszystkim gospodarka hormonalna w organizmie danej kobiety. W zależności od tego, jaka jest faza cyklu, śluz może być całkowicie przezroczysty, brązowy, różowy lub żółty. Biały śluz przed okresem w niewielkich ilościach wskazuje, że cykl miesiączkowy przebiega w sposób prawidłowy, a gospodarka hormonalna także działa optymalnie. W przypadku, gdy śluz zmienia kolor na brązowy lub lekko różowy, to jest to znak, iż krwawienie nastąpi w niedalekiej przyszłości. Rzadko kiedy jest to sygnał dotyczący jakiś poważnych uszkodzeń w organizmie czy chorób. Niektórzy błędnie utożsamiają taki śluz z pojawieniem się infekcji grzybiczej lub bakteryjnej. Do lekarza należy udać się wyłącznie wtedy, gdy wydzielanie śluzu wiąże się z bardzo silnym pieczeniem i swędzeniem. Wówczas pomoc ginekologa jest nieoceniona.

Śluz w trakcie ciąży

A jak wygląda śluz w trakcie ciąży? Jest to kwestia mocno indywidualna. Zdarza się, że u niektórych kobiet śluz jest gęsty i bezbarwny, a u jeszcze innych jest on suchy. Zazwyczaj śluz u kobiet podczas ciąży nie ma żadnego zapachu. Warto wiedzieć, że panie, które chcą jak najszybciej zajść w ciążę, powinny przede wszystkim obserwować swój śluz. W trakcie owulacji ilość śluzu jest bardzo duża, co jest bardzo pomocne dla plemników. Mają one wówczas najlepsze warunki do bytowania w kobiecym organizmie. Należy jednocześnie zdawać sobie sprawę z tego, że plemniki w drogach rodnych u kobiet mogą przeżyć nawet przez 5-6 dni. Obserwacja śluzu to nie jest jedyna skuteczna metoda. Na płodność kobiety ma wpływ bardzo wiele różnych czynników, takich jak stres, przeżywane emocje, nawyki żywieniowe, zmiana klimatu, zażywane leki i wiele innych. Kobieta, która chce szybko zajść w ciążę, powinna udać się na konsultacje do ginekologa.

Give a Comment